Press enter to see results or esc to cancel.

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) inaczej spuszczel domowy

Spuszczel pospolity (łac. Hylotrupes bajulus), inaczej zwany domowym to szkodnik drewna, mylony często z bardziej znanym kornikiem. Spuszczel jest chrząszczem, bytującym na terenie całej Polski. W przeciwieństwie do kornika zazwyczaj znajduje swoją niszę w obrobionym drewnie użytkowym, np. w elementach budowy domów. Preferuje on drewno konstrukcyjne i najczęściej spotykany jest w belkach dachowych od strony południowej.

Spuszczel pospolity – żerowanie, larwa spuszczela

Larwy zaobserwować można także w ramach okiennych, schodach, czy futrynach. Samiec spuszczela osiąga 2 cm długości. W przypadku samic jest to o 1 cm więcej. Owad ma spłaszczone, wydłużone ciało o barwie brązowej, brunatnej bądź czarnej. Na przedpleczu występują charakterystyczne lśniące guziki. Chrząszcze żyją od około 14 do 28 dni i przechodzą w tym czasie przeobrażenie zupełne. Najintensywniej rozwijają się w lecie, a jeśli warunki są korzystne, rozwój może trwać przez cały rok.

Spuszczel pospolity – metody zwalczania

Istnieje kilka metod zwalczania spuszczela. Najlepszą i najbardziej skuteczna z nich to fumigacja zwana gazowaniem. Inna to po prostu żelowanie preparatem Xilix Gel – impregnacja owadobójcza. Mniej znaną i rzadko stosowaną jest metoda Veloxy. Tylko zabiegi wykonane przez profesjonalne firmy dają 100% skuteczności zwalczania spuszczela. Domowe sposoby nie są skuteczne. Nie ma biologicznych metod zwalczania spuszczela.