Press enter to see results or esc to cancel.

Kołatek domowy (Anobium punctatum) inaczek kołatek uparty lub kołatek wrężyk

Kołatek domowy – kołatek odgłos, kołatek szkodnik drewna

Kołatek domowy to jeden z największych wrogów drewnianych mebli i konstrukcji drewnianych. O powolnym procesie zmian mówi się często jako o “kropli drążącej skałę” – i wtedy mamy na myśli proces, którego skutki są widoczne dopiero po długim czasie, ale jeśli ktoś chciałby wymyślić powiedzenie o przeciwnym znaczeniu, to nie myliłby się mówiąc “kołatek drążący w drewnie”. Ten niepozorny i krótko żyjący owad potrafi kompletnie zrujnować nawet kilkuset letnie drewno w zaledwie kilka pokoleń.

Kołatek domowy – żerowanie, larwa kołatka

Kołatek domowy żeruje w wilgotnych i chłodnych miejscach, więc drewniane konstrukcje (w tym nośne) i meble w piwnicach czy na zawilgoconych strychach dla kołatka są niczym bufet. Owad w miejscach swojego żerowania zostawia drobne, milimetrowe otworki wypełnione drewnianą mączką. Ich nazwa wzięła się od charakterystycznego dźwięku, który wydają samce kołatków podczas uderzania w twarde drewno w trakcie żerowania – dźwięk przypomina kołatanie i stąd wzięła się jego nazwa.

Kołatek domowy – metody zwalczania

Kołatek żeruje na każdym drewnie, aczkolwiek preferuje drewno liściaste. Sposobów na jego zwalczanie jest wiele, ale raczej wymagają profesjonalistów. Jedną z najlepszych metod zabezpieczenia  przed tym szkodnikiem drewna jest zaimpregnowanie go długodziałającymi środkami grzybo i szkodnikobójczymi (np. preparatem na korniki Xilix Gel). Inną skuteczną metodą i bardziej wszechstronną jest fumigacja czyli gazowanie.